تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

تلفن هوشمند من چقدر سلامتیم را به خطر انداخته است؟ بررسی شاخص سنجش میزان آسیب رسانی تلفن‌های هوشمند

  هر تلفن هوشمند و همچنین برخی دستگاه‌های دیگر، شاخصی دارد که تحلیل آن مشخص می‌کند که این دستگاه چه میزان پرتو مضر برای بدن انسان تشعشع می‌کند. این مقیاس SAR نام دارد که مخفف شده‌ی Specific Absorption Rate می‌باشد. این عبارت به معنی “نرخ جذب خاص” می‌باشد که در این مقاله به شرح کامل آن می‌پردازیم.

  شاید هنگام خرید قطعات الکترونیکی که از امواج رادیویی استفاده می‌کنند، هیچ گاه به این نکته توجه نکرده باشید که این دستگاه چه میزان سلامتی انسان را به خطر می‌اندازد. شاید ملاک‌های خرید تلفن هوشمند شما تنها سخت افزار قوی، کارآیی زیاد و قیمت مناسب باشد و شاید هم ملاک خرید شما صرفاً “کلاس بالاتر” آن دستگاه باشد. اما نکته ای که باید به آن توجه کرد سلامتی است! در واقع سلامتی انسان‌ها مهم‌ترین عامل است که در اکثر موارد به آن بی توجهی می‌شود.

  تا کنون بارها و بارها شنیده‌اید که دستگاه مایکروویو، گوشی موبایل، تبلت ها و غیره سلامتی انسان را به خطر می‌اندازند. در مورد گوشی موبایل این نکته کاملاً قابل قبول است که نمی‌توان از آن‌ها در زندگی استفاده نکرد. اما می‌توانیم دستگاهی انتخاب کنیم که کمترین ضرر و یا ضرر کمتری به بدن انسان وارد کند تا سلامتی ما کمتر تهدید شود. البته گروهی از محققان نیز هستند که ادعا دارند، این تشعشعات برای سلامتی انسان ضرر ندارند و به نظر آنها امواجی که مربوط به گوشی های موبایل هستند برای بدن مضر نیستند. در هر صورت هیچ یک از این دو ادعا به صورت 100 درصد قابل اطمینان نیست و ثابت شده هم نیست. اما از آن جا که احتیاط شرط عقل است تصمیم گرفتیم تا فرض اول که مضر بودن این تشعشعات را باور دارد را بررسی کنیم و در تمام این مقاله ملاک قرار دهیم.

  تشخیص این موضوع نیز کار سختی نیست. به لطف مقیاس SAR یا همان “نرخ جذب خاص”، تشخیص میزان ضرر رسانی تلفن هوشمند بسیار ساده است. SAR در واقع بیان کننده‌ی میزان انرژی الکترومغناطیسی جذب شده توسط بدن انسان از تلفن‌های همراه است که واحد آن “وات بر کیلوگرم” می‌باشد. هر چه SAR بالاتر باشد، میزان جذب این انرژی توسط بدن بیشتر است و نشان دهنده‌ی خطرناک تر بودن آن وسیله برای بدن انسان می‌باشد.

   در ابتدا تصمیم داریم تا کمی در مورد ضررهای امواج الکترومغناطیسی بر بدن انسان صحبت کنیم و سپس روش به دست آوردن SAR تلفن همراه خود را به شما کاربران و خوانندگان گرامی آموزش دهیم.

   یکی از آثار تشعشعات مایکروویو اثرات گرمایش دیلکتریک است که در آن هر جسم عایق (مانند بافت موجود زنده) توسط حرکت مولکول‌های قطبی که در میدان الکترومغناطیسی قرار دارند گرم می‌شود. وقتی که فردی از تلفن همراه استفاده می‌کند، بیشتر اثرات گرمایشی در اطراف سطح سر او بوجود می‌آیند و باعث می‌شود که دمای سر حدود کسری از درجه افزایش پیدا کند. این دما کمتر از گرمایی است که در اثر تابش مستقیم خورشید بوجود می‌آید. در این هنگام، مغز قادر است با بیشتر کردن جریان خون در آن قسمت گرما را به جاهای دیگر منتشر کند. اما قرنیه چشم این سامانه تعدیل سازی دما را ندارد و آزمایش تابش ۲ الی ۳ ساعته در چشم‌های خرگوش‌ها در مقیاس SAR با میزان ۱۰۰-۱۴۰ W/kg که دمایی موضعی ۴۱ الی ۴۰ درجه سانتیگراد را تولید کرده، باعث بوجود آمدن آب مروارید در آن‌ها شده است. البته آب مرواریدهای زود هنگام به خاطر استفاده از گوشی همراه نمی‌باشد.

   خطرهایی که امواج رادیویی بر بدن انسان دارند عبارت‌اند از:

   

  • تأثیر بر روی غشاهای سلولی
  • تأثیر بر روی رفتارهای شنیداری
  • تأثیر بر یادگیری و حافظه
  • آسیب DNA، جهش و یا انحراف کروموزومی
  • تأثیر بر سیستم ایمنی و طول عمر انسان
  • تاثیرات در پیشرفت و جابجایی تومور
  • تاثیرات بر روی چشم
  • اثرات بر روی گوش
  • تاثیرات روی دستگاه قلبی عروقی
  • تاثیرات روی عملکرد مغز
  • تأثیر روی سیستم‌های عصبی
  • تأثیر بر روی ملانونین

   

   

  طبق استانداردهایی که FCC برای تلفن‌های همراه در نظر گرفته است این میزان نباید بیشتر از 1.6 باشد! البته در کشور آمریکا این استاندارد عدد 1.6 است و در اروپا عدد 2. ولی در اکثر جاها شاهد این هستیم که SAR مربوط به آمریکا مورد بررسی قرار می‌گیرد پس بهتر است که شما نیز همان عدد 1.6 را ملاک قرار دهید. نکته‌ی مهم این است که برخی سایت‌ها مقدار SAR را این گونه بیان می‌کنند که میزان جذب انرژی سر و بدن را جدا گانه حساب می‌کنند. (SAR (head و (SAR (body و خبری از یک SAR جداگانه نیست. در این گونه موارد باید ماکزیموم این دو مقدار را در نظر بگیرید. یعنی هر کدام که بیشتر بود، آن می شود ملاک تصمیم گیری. البته سایت Phonearena یک مقدار Simultaneous Transmission دارد که مشخص کننده ی میزان SAR دقیق می باشد.

  SAR (in PhoneArena) =  Simultaneous Transmission

  (SAR (in GSMArena) =  Max(head,body

  برای فهمیدن SAR مربوط به تلفن مورد نظر خود راه‌های زیادی وجود دارد. می‌توانید در اینترنت سرچ کنید و یا اینکه به یکی از سایت‌های phonearena یا gsmarena بروید و در آنجا به صفحه‌ی مربوط به گوشی مورد نظر خود وارد شوید و در بخش مشخصات، مقدار SAR را ببینید. در شکل زیر نحوه‌ی دسترسی به SAR گوشی‌های مختلف در این دو سایت را بررسی کرده‌ایم.

  در سایت GSMArena:

  در سایت PhoneArena:

  پس ما این تقاضا را از تمامی شما کاربران و بازدیدکنندگان عزیز داریم که اگر قصد خرید گوشی موبایلی را دارید، (خصوصاً گوشی‌های چینی موجود در بازار)، حتماً پیش از خرید آن دستگاه در مورد SAR آن اطلاعات کسب کنید و اگر SAR آن بزرگ تر از 1.6 بود، فکر خرید آن را کاملاً از سر خود بیرون کنید.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : انسان ,میزان ,تلفن ,گوشی ,تأثیر ,سلامتی ,تلفن هوشمند ,سلامتی انسان ,سایت phonearena ,simultaneous transmission ,تلفن همراه ,
  تلفن هوشمند من چقدر سلامتیم را به خطر انداخته است؟ بررسی شاخص سنجش میزان آسیب رسانی تلفن‌های هوشمند

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر